Windows 8.1 už zítra odpoledne. 

Přináším podrobnosti instalace


Po roce od vydání Windows 8 přichází jeho nejdůležitější aktualizace Windows 8.1. Microsoft ji vypustí do svého aktualizačního systému o půlnoci 18.10., jako výchozí pásmový čas ale spravedlivě zvolil Pacifik a Nový Zéland, což odpovídá zítřejším 13:00 středoevropského času. Pražský Microsoft nás ale upozornil, abychom tento přesný čas brali s rezervou. Aktualizace by se v každém případě měla objevit v průběhu zítřejšího odpoledne.

Windows 8.1 najdete ve Windows Storu

Windows 8.1 se bude stávajícím uživatelům Windows 8.0 instalovat skrze Windows Store. Aby to bylo možné, Microsoft v nedávné době distribuoval speciální doplněk přes Windows Update. Ujistěte se tedy, že máte nainstalované všechny záplaty a aktualizace ideálně nastavené na automatický režim.
Během zítřejšího odpoledne už tedy bude Windows 8.1 Update pravděpodobně dohledatelný ve Storu jako každá jiná aplikace. Pokud systém neupgradujete ani po několika dnech, dříve nainstalovaný systémový doplněk vás na to sám upozorní.Více na: http://www.zive.cz/bleskovky/windows-81-uz-zitra-odpoledne-prinasime-podrobnosti-instalace/sc-4-a-170972/default.aspx#utm_medium=selfpromo&utm_source=zive&utm_campaign=copylink

Přehled (životně) důležitých klávesových zkratek ve Windows 8

Převzato z  extrawindows.cnews.cz

Jestliže víte, co je to klávesnice, patrně rovněž znáte nějaké klávesové zkratky. Užitečné kombinace usnadní řadu běžných situací a pomohou nám zrychlit práci. Myší všechno naklikáte, ale někdy o to pomaleji. Osmičky obsahují pár novinek., tak se na ně podívejte. Zvlášť pro tento systém platí, že bez klávesových zkratek nedáte ani ránu.
Nelíbí se vám Metro? Možná se budete cítit lépe, až vám do krve přejdou nové zkratky. Přeci jen se uživatel osobního počítače pak bude cítit zase o něco lépe, když bude zapáleně mlátit do klávesnice jako za starých časů. Přeci jen, bušení do dotykového displeje tak uspokojující není, především tím riskujete, že jej rozbijete. Fyzická klávesnice naproti tomu vydrží skoro všechno. Když s ní budete navíc provádět některé lepší triky, ohromíte okolí. Až bude chtít někdo poradit, jak si usnadnit nějakou činnost na počítači, vytáhněte z rukávu pár zkratek. Ve Windows 8 se budou hodit nejen vám.

Šém a nabídka Start

Desktop má hlavní panel, Metro dostalo do vínku zase Šém. Ovládací lišta s nástroji obsahuje přístup ke všemu důležitému, čili skutečně plní podobnou funkci jako hlavní panel. Na úvodní obrazovku, jak se nový Start oficálně nazývá, vás přenese klávesa Win, avšak pro ovládání Šému musíte klávesu zkombinovat s nějakou další.
  • Win (případně Ctrl+Escape) – Otevře úvodní obrazovku.
  • Win+C – Vysune lištu Šém.
  • Win+Q – Přepne vás do hledání. V Metru nicméně stačí začít psát a vyhledávání se objeví rovněž.
  • Win+H – Otevře nabídku pro sdílení.
  • Win+K – Otevře seznam připojených zařízení.
  • Win+I – Otevře nastavení. (Zde najdete také ovládání napájení, tedy i vypnutí nebo restart počítače.)
  • Ctrl+kolečko myši – Přiblíží nebo oddálí obraz v nabídce Start.
Alternativou zůstává vyvolat Šém myší a pak vybrat jednu z uvedených funkcí.
Šém je něco jako hlavní panel v desktopu

Vyhledávání

Ano, když začnete psát, výsledky hledání se v Metru ukáží bez dalšího ptaní. Případně si však vyhledávací obrazovku můžete přivolat stiskem Win+Q. Máte i další možnosti, o nichž se nemluví. Při pohledu na postranní panel si můžete všimnout, že vyhledávání má tři kategorie. První zahrnuje aplikace, právě sem jste standardně přepnuti. Nechybí ani hledání v nastavení a v souborech. Pro každou z kategorií můžete využít zvláštní zkratku.
  • Win+Q – Hledá v aplikacích.
  • Win+W – Hledá v nastavení.
  • Win+F – Hledá v souborech.
Pakliže jste třeba na desktopu a chcete změnit nějakou hodnotu v nastavení systému, zmáčkněte Win+W a začněte psát.
Hledání funguje stejně dobře jako dřív

Aplikace v Metru

Ani při práci s aplikacemi nejste odkázáni jen na myš a gesta na dotykovém displeji. Klávesnice vám opět pomůže uspořit drahocenný čas. V rámci těchto aplikací můžete používat všudypřítomné hledání či sdílení, viz Šém zmíněný výše. Nepřehlédněte ale další pomůcky.
  • Win+. – Přepne aplikaci do režimu postranního panelu na levé straně obrazovky. (Musíte mít nastavené rozlišení alespoň 1366 × 768 bodů, aby tento režim fungoval.)
  • Win+Shift+. – Přepne aplikaci do režimu postranního panelu na pravé straně obrazovky.
  • Alt+F4 – Ukončí aplikaci. Ta se pak ztratí také ze Správce úloh. Funguje to přirozeně i v desktopovém režimu.
  • Win+Z – Vysune nástrojovou lištu aplikace, pokud nějaká existuje. V IE se například objeví adresní řádek a řádek s otevřenými stránkami.
  • Win+J – Přepíná zaměření, když máte zobrazené dvě dotekové aplikace vedle sebe.
Internet Explorer 10 a jeho jindy skryté nabídky

Znovu objevte desktop

Desktop v Osmičkách ještě bude, ač se při každém spuštění počítače takticky skryje za úvodní obrazovku s dlaždicemi.
  • Win+D – Přepne vás do desktopového režimu a posléze zobrazí plochu.
  • Win+B – Pouze vás přepne z Metra do desktopového režimu, plochu ale nezobrazí.
  • Win+, – Zobrazí náhled na desktop. Vhodné pro rychlý přehled.
  • Win+T – Otevře nad hlavním panelem náhled na okno.
Rozdíl mezi prvními dvěma zkratkami je takový, že vás obě sice přepnou z Metra na plochu, jenže Win+D dalším stiskem ukryje okna a ukáže samotnou plochu. Pakliže již v desktopu pracujete, okna schová rovnou. Stejná zkratka dovede ukázat plochu také ve Windows 7.
Rychlé snímání obrazovky ve Windows chybělo

Funkce pro pokročilé

  • Win+X – Otevře systémovou nabídku funkcí.
  • Win+Print Screen – Sejme obrazovku a obrázek uloží do příslušné knihovny ve formátu PNG.
  • Win+Tab – Otevře postranní panel s nabídkou spuštěných aplikací.
  • Win+Mezerník – Slouží k přepínání jazyka a rozložení klávesnice.
  • Win+P – V postranním panelu otevře nastavení druhého monitoru, případně třeba projektoru.
  • Win+U – Otevře nabídku funkcí pro tělesně indisponované uživatele.
  • Win+Enter – Otevře vypravěče Windows Narrator. (Pro zrakově postižené.)
  • Win+V – Přechází mezi notifikacemi. Směr obrátíte podržením klávesy Shift.
  • Win+O – Uzamkne orientaci. Vhodné na tabletu.
Také v Osmičkách budete moct použít většinu zkratek známých z předchozích Windows. Win+E tak opět spustí Průzkumníka a Win+R otevře dialog Spustit. Win+M minimalizuje všechna okna v desktopovém režimu a Win+L uzamkne obrazovku.
Dvě dotekové aplikace mohou běžet vedle sebe

Záplata pro Windows 7 a 8 smaže zbytečný odpad po aktualizacích


Majitele Windows 7 a 8 jistě potěší jedna z posledních aktualizací, která v nástroji Vyčištění disku zpřístupní zaškrtávací políčko Vyčištění aktualizací Windows Update. Díky této novince po sobě Windows může uklidit staré verze souborů a nastavení, které archivuje právě kvůli aktualizacím ve složce C:\Windows\WinSxS. Windows tato data ukládá jednoduše proto, aby se mohl případně uživatel vracet libovolně v čase zpět.
WinSxS.png
Složka WinSxS se zálohami všech nainstalovaných aktualizací
To je sice vhodné u některých kritických počítačů, nicméně běžný smrtelník to nedělá, takže mu na disku tato záložní data mohou zabírat i několik GB prostoru. Pokud je chcete vymazat, nainstalujte všechny poslední aktualizace pro Windows 7 a 8 a spusťte nástroj Vyčištění disku z dialogu Vlastnosti disku, nebo zadáním příkazu cleanmgr. Poté v dialogu klepněte na tlačítko Vyčistit systémové soubory a v seznamu možností se vám nově objeví také Vyčištění aktualizací. Všimněte si, že i na mém relativně novém systému takto ušetřím 840 MB, což může být třeba pro majitele počítače s malou SSD jednotkou klíčová informace.
Vyčištění disku.png
Nová volba smazání nepotřebného odpadu po instalaci aktualizací
V případě Windows 7 se jedná o samostatnou aktualizaci KB2852386. U Windows 8 se mi přesnou aktualizaci identifikovat nepodařilo – nejlépe uděláte, když nainstalujete opravdu všechny dostupné včetně volitelných a po restartu by mělo vše fungovat.Více na: http://www.zive.cz/bleskovky/zaplata-pro-windows-7-a-8-smaze-zbytecny-odpad-po-aktualizacich/sc-4-a-170907/default.aspx#utm_medium=selfpromo&utm_source=zive&utm_campaign=copylink

Jak smazat (zrušit) Facebook účet

Jak zrušit Facebook účet

Facebook je fenoménem současnosti. Počet jeho uživatelů neustále stoupá, stejně tak ale stoupá i počet lidí, kteří si chtějí zrušit jejich Facebook účet. Důvody, kvůli kterým lidé chtějí smazat svůj Facebook účet, jsou různé. Může to být například kvůli tomu, že tato sociální síť jim narušuje jejich soukromí nebo je třeba zkrátka přestal FB bavit. Ať už je Váš důvod jakýkoliv, my Vám v dnešním článku přinášíme návod, jak smazat Facebook účet.Na úvod je třeba říct, že je rozdíl mezi deaktivací účtu a smazáním účtu. Pokud svůj účet jen deaktivujete, bude Váš účet na FB jakoby odstraněn, nicméně si jej budete moci kdykoliv obnovit do původního stavu. V případě, že se rozhodnete smazat svůj účet, již nebude cesty zpět a účet se kompletně smaže natrvalo.Jak deaktivovat Facebook účetFacebook samozřejmě nabízí možnost deaktivovat svůj účet, proklikat se k ní ale není zcela jednoduché a vyžaduje to hodně hledání (pokud tedy nečtete tento návod :) ).Nejjednodušším způsobem, jak deaktivovat Váš Facebook účet je kliknout na následující odkaz. Pokud by Vám náhodou tato metoda nefungovala, můžete zkusit se k deaktivační stránce proklikat sami podle následujících rad.Nejdříve klikněte na šipku ukazující směrem dolů, která se nachází v pravém horním rohu. Z menu, které se před vámi objeví klikněte na položku “Nastavení účtu“. V levo se nyní objevilo sloupcové menu, ze kterého vyberte položku “Zabezpečení“. Pak už stačí jen kliknout na odkaz “Odstranit účet“. Pak už stačí jen Facebooku zdůvodnit, proč rušíte svůj účet a kliknout na tlačítko Potvrdit. Tím je deaktivace hotova.Jak smazat Facebook účetTrvale smazat Facebook účet je možné kliknutím na tento odkaz. Stačí jen vyplnit své heslo, opsat bezpečnostní kód a tím je proces zrušení Facebook účtu dokončen. Přesněji řečeno rozběhne se 14 denní lhůta, během které si lze smazání rozmyslet. Pokud se během této dvoutýdenní periody přihlásíte do svého FB účtu, budě účet opět aktivován a vy budete mít možnost stornovat svůj požadavek na zrušení.

Uživatelské nastavení pásu karet v MS Office 2010


Spolu s novým rozmístěním ovládacích prvků pomocí pásu karet vložili tvůrci do kancelářských sad MS Office 2007 a 2010 možnost umístit si ikony oblíbených a často využívaných příkazů na panel Rychlý přístup. Ve verzi Office 2010 nabídli další možnost individualizace nastavení – možnost přidat na stávající karty vlastní ikony příkazů či vytvoření nové vlastní karty.

NahoruDoplnění ikon příkazů na stávající kartu

Pokud si pozorně prohlédnete jednotlivé karty, zjistíte, že jsou rozmístěny do skupin, oddělených svislými čarami. Pokud chcete na některou ze stávajících karet přidat další ikony, nelze je začlenit do existujících skupin. Pro tento účel musíte vytvořit vlastní novou skupinu následujícím způsobem:
Klepněte pravým tlačítkem myši na některou z karet. Z místní nabídky vyberte příkaz Přizpůsobit pás karet. Zobrazí se dialogové okno Možnosti aplikace v nastavení Přizpůsobit pás karet.
V seznamu Přizpůsobit pás karet umístěném v pravé části okna vyberte, které karty chcete zobrazit. Poté vyberte kartu, kterou chcete doplnit a symbolem „plus“ zobrazte na ní umístěné skupiny. Označte název skupiny, za kterou chcete přidat vlastní skupinu a klepněte na tlačítko Nová skupina.
Nově vytvořenou skupinu nechte označenou a klepněte na tlačítko Přejmenovat. V novém okně vyplňte název skupiny (výběr ikony nemá na vzhled skupiny vliv) a potvrďte tlačítkem OK.
V seznamu Zvolit příkazy z… vyberte potřebnou skupinu příkazů.
Ze zvolené skupiny v seznamu umístěném níže označte potřebný příkaz a klepněte na tlačítkoPřidat. Tímto způsobem přidávejte do skupiny další příkazy, jejich pořadí můžete změnit tlačítky se šipkou nahoru a dolů.
Jestliže v pravém seznamu označíte název nové skupiny, můžete její polohu na kartě také změnit pomocí tlačítek se šipkami nahoru a dolů.
Tlačítkem Odebrat odstraníte příkaz ze skupiny nebo celou novou vlastní skupinu z karty.
Úpravu karty potvrďte tlačítkem OK.
Na zvolené kartě bude zobrazena právě vytvořená skupina (zde Vlastní).
Provedené změny na některé z karet odeberete tak, že kartu aktivujete, zobrazíte dialogové okno pro nastavení pásu karet, použijte tlačítko Obnovit a příkaz Obnovit pouze vybranou kartu na pásu karet.

NahoruVytvoření vlastní karty

Pro velké množství vlastních příkazů může být výhodné vytvořit novou samostatnou kartu. Klepnutím na pás karet pravým tlačítkem myši vyvolejte místní nabídku a z ní zadejte příkaz Přizpůsobit pás karet. Ve stejnojmenném dialogovém okně v seznamu vpravo označte poslední kartu a klepněte na tlačítko Nová karta.
Dále klepněte na tlačítko Přejmenovat a vyplňte název nové karty stejným způsobem, jako u skupiny.
V nově vytvořené kartě se ihned vytvoří také nová skupina. Přejmenování skupiny a její naplnění příkazy provedete stejným postupem, jako u standardní karty. Na vlastní kartě je možné vytvořit více skupin, přímé vkládání příkazů na kartu však není možné.
Pro odstranění vlastní karty ji označte a klepněte na tlačítko Odebrat. Při označení standardní karty je toto tlačítko nepřístupné.
Pro odebrání všech uživatelských nastavení v ovládání, tj. v pásu karet i panelu Rychlý přístup, si zobrazte dialogové okno pro nastavení panelu Rychlý přístup nebo nastavení pásu karet, klepněte na tlačítko Obnovit, použijte příkaz Obnovit veškerá vlastní nastavení a potvrďte kontrolní dotaz.
Pokud naopak chcete provedená nastavení využít i na jiných počítačích, se kterými pracujete, lze použít tlačítko Import či export.
V počítači s provedenými změnami zvolíte Exportovat veškeré vlastní nastavení a vznikne soubor, uložený jako typ Soubor uživatelského rozhraní systému MS Office. Ten poté umístíte na jiný počítač (s MS Office 2010) a ve stejném dialogovém okně zvolíte příkaz Importovat soubor vlastního nastavení.

MS Excel - Převod rodného čísla na datum


Úkol:

Převést rodné číslo na datum.

Postup při řešení
Řešení existuje větší množství, já vybral názornější, ať si procvičíme více různých funkcí včetně formátování buněk.
Jak funguje rodné číslo
Jde o 10-ti místné číslo (9-ti místné u lidí s datem narození do 1. 1. roku 1954), kde první dvě čísla jsou zkratkou roku narození, další dvě měsíce narození (u žen je přičteno navíc 50, u mužů někdy 20), další dvě pak jsou pro narozeninový den. No a poslední 4 čísla označují matriku a pořadové číslo narození ( u dříve narozených je koncovka pouze 3-místná).
Navíc rodné číslo má i kontrolní funkci, jelikož je dělitelné 11 beze zbytku.
Algoritmus řešení
(vycházíme z obrázku)

Bereme v úvahu, že nejmladší člověk bude narozen 1910 a nejstarší se bude moci narodit 2009 (pro širší okruh by se musela dodělat ještě jedna podmínka). Pro názornou ukázku toto postačí.
Postup:
1.    rozdělíme si rodné číslo na rok, měsíc, den... =ČÁST(B2;1;2)
2.    převedeme na číslo (viz článek o textových funkcích) =C2+0
3.    u roku zjistíme, zda se jedná již o rok 2000 (tj. bude tam 00-09), a vytvoříme správný rok (1910 – 2009) =KDYŽ(C3<9;C3+2000;C3)
4.    oddělíme měsíc =ČÁST(B2;3;2)
5.    zjistíme, jestli je to žena, když ano, odečteme 50, (žena má na třetím místě RČ 5 nebo 6)=ČÁST(B2;3;1) =KDYŽ(C6="0";1;KDYŽ(C6="1";1;2))
6.    vytvoříme měsíc (tady už budeme mít rovnou číslo)=KDYŽ(C7=1;C5;C5-50)
7.    oddělíme den=ČÁST(B2;5;2)
8.    vytvoříme den (ve formátu číslo)=C9+0
9.    naformátujeme buňku na datum (o formátování více v jiném článků) a sloučíme datum=DATUM(C4;C8;C10)
Hotovo!
A máme z rodného čísla datum narození.
Doplnění
Ještě by se měl algoritmus doplnit o možnost, že má někdo více než 100 let. U staršího člověka je jeho rodné číslo 9-ti místné, to bývalo do 1. 1. 1954. Ale to již si bez problému doprogramujete :) . Nezapomeňte na jednoduchou kontrolu, zda je RČ dělitelné 11!


Klávesové zkratky v Excelu 2013
(většinou fungují i ve verzi 2010 a nižších)

Funkční klávesy a základní klávesové zkratky
nápověda
F1
zavření souboru
CTRL + W
editace buňky
F2
otevření souboru
CTRL + O
vložení názvu
F3
uložení souboru
CTRL + S
opakování operace, relativní/absolutní odkaz
F4
nový sešit (soubor)
CTRL + N
přejít na…
F5
tisk
CTRL + P
pás karet
levý ALT, F10
zavření aplikace
ALT + F4
kontrola pravopisu
F7
minimalizace pásu karet
CTRL + F1
označování oblasti buněk
F8
správce názvů
CTRL + F3
přepočet sešitu
F9
označení nesouvislé oblasti z klávesnice
SHIFT + F8
vložit list
SHIFT + F11
přepočet aktivního listu
SHIFT + F9
vložit graf
F11
místní menu
SHIFT + F10
uložit jako
F12


Mazání, kopírování, editace
smazat obsah buněk
DELETE
zalomit řádek v buňce
ALT + ENTER
smazat znak vlevo
BACKSPACE
vyplnění oblasti aktuálním zadáním
CTRL + ENTER
smazat znak vpravo
DELETE
odstranění textu až ke konci řádku
CTRL + DELETE
najít
CTRL + F
nahradit
CTRL + H
vyjmout text
(do schránky)
CTRL + X
zpět o poslední operaci
CTRL + Z
kopírovat text
(do schránky)
CTRL + C
zpět vrácené operace
CTRL + Y
vložit text
(ze schránky)
CTRL + V
opakování poslední provedené akce
F4
editace buňky pro úpravy
F2


Vkládání
vložení buněk, řádků
CTRL + „+“
skrytí řádků
CTRL + 9
odstranění buněk, řádků
CTRL + „–“
skrytí sloupců
CTRL + 0
vložení nového listu
SHIFT + F11
vytvoření grafu z označené oblasti
F11
vložení funkce
SHIFT + F3
vložení názvů oblastí

F3
Výběr buněk (označování) – z klávesnice
buňka vlevo/vpravo
SHIFT + ←/ →
buňka nahoru/dolů
SHIFT + ↑/ ↓
od buňky k začátku řádku
SHIFT + HOME
od buňky na konec souvislé oblasti ó
SHIFT + CTRL + ï/ð
od buňky na posl. zapsanou buňku
CTRL + SHIFT + END
od buňky na konec souvislé oblasti ô
SHIFT + CTRL + ñ/ò
o okno nahoru
PgUp
o okno dolů
PgDn
o okno vlevo
ALT + PgUp
o okno vpravo
ALT + PgDn
aktuální sloupec
CTRL + mezerník
aktuální řádek
SHIFT + mezerník
celý list
CTRL + SHIFT + mezerník
celá tabulka/list
CTRL + A
označování oblasti buněk
F8
výběr aktuální oblasti
CTRL + *
výběr z již zapsaných položek
ALT + ↓
režim při označení nesouvislé oblasti
SHIFT + F8
výběr aktuálního a dalšího listu
SHIFT + CTRL + PgDn
výběr všech buněk s komentářem
STRL + SHIFT + O
výběr aktuálního a předchozího listu
SHIFT + CTRL + PgDn


Výběr buněk (označování) – myší
oblast buněk
zatažením myší
celý list
vlevo nahoře na listu
výběr řádku
myší v záhlaví řádku
výběr sloupce
v záhlaví sloupce
výběr několika řádků
zatažení v záhlaví ř.
výběr několika sloupců
zatažení v záhlaví sl.
část textu v buňce
myší v řádku vzorců
od kurzoru k buňce – oblast
SHIFT + klik myší
skupina listů – jednotlivě
CTRL + klik na listu
skupina listů – souvislá řada
SHIFT + klik na listy
obrázek v listu
klik na obrázek


Přesuny v tabulce pomocí klávesnice
o buňku doprava
o buňku nahoru
o buňku doleva
o buňku dolů
na buňku A1 (první buňka tabulky)
CTRL + HOME
na poslední zapsanou buňku tabulky
CTRL + END
na začátek řádky
HOME
na konec souvislé oblasti (ve směru)
END, → (←, ↑, ↓)
přesun na datový blok vpravo (vlevo)
CTRL + → (←)
přesun na horní (dolní) datový blok
CTRL + ↑(↓)
o stránku vlevo
ALT + PgUp
o stránku vpravo
ALT + PgDn
o stránku nahoru
PgUp
o stránku dolů
PgDn
přesun na následující list
CTRL + PgUp
přesun na předchozí list
CTRL + PgDn
přepnutí do dalšího sešitu
CTRL + TAB
přepnutí do jiného programu
ALT + TAB
přejít na…
F5


Formátování tabulky
změna šířky sloupce
myší v záhlaví sloupce
změna výšky řádku
myší v záhlaví řádku
změna více sloupců současně
myší při označených sloupcích
změna více řádků současně
myší při označených řádcích
šířka sloupce automaticky
dvojklik myší v záhlaví
výška řádku automaticky
dvojklik myší v záhlaví
dialog formátování buněk
CTRL + 1
text v buňce – podtržený
CTRL + U
text v buňce – tučný
CTRL + B
formát procent na 2 desetinná místa
CTRL + SHIFT + %
text v buňce – kurzíva
CTRL + I
formát čísla na 2 desetinná místa
CTRL + SHIFT + !