Podrobnější návod na použití funkce IF/KDYŽ

Příklad

Jak přesně funguje funkce IF (v českých verzích KDYŽ)?



Princip fungování
Funkce IF slouží, zjednodušeně řečeno, k tomu, že zobrazí buď jednu nebo druhou hodnotu podle toho, jestli je nebo není splněna určitá podmínka.
IF má tři tzv. parametry - možnosti, které zadáváme při jejím vyplňování. Zapisují se takto: =IF(první parametr;druhý parametr;třetí parametr)

Parametry

  • Prvním parametrem je podmínka, která určí, co se v buňce má zobrazit. Když ho zadávám, mohu si položit otázku "Podle čeho poznám, jestli se má v buňce zobrazit něco nebo něco jiného"?
    Zadám tedy podmínku, např. A1>1. Říkám tím, že to, co bude zobrazeno, se rozhodne podle toho, jestli A1 je menší nebo větší než 1.
  • Druhý parametr určuje, co se zobrazí, že je podmínka z prvního parametru splněna.
    Např."číslo je větší než jedna".
  • Třetí parametr určuje, co se zobrazí v jakémkoliv jiném případě - v případě, že podmínka splněna není.
    Např. "číslo není větší než jedna".
    Výsledný zápis je tedy =IF(A1>1;"číslo je větší než jedna";"číslo není větší než jedna") a v buňce se zobrazuje příslušné tvrzení na základě hodnoty buňky A1.

Poznámky:

  • Uvozovky používám v případě, že má být zobrazen určitý text - pokud má být zobrazena hodnota, obejdu se bez nich.
  • Hodnota buňky se pomocí IF stanovuje na základě jiné buňky - v tomto případě jsem tedy určoval hodnotu jiné buňky než A1 na základě hodnoty buňky A1.
  • Pokud mám rozhodovacích možností více než dvě nebo tři, je většinou vhodné použítfunkci SVYHLEDAT/VVYHLEDAT, resp. VLOOKUP/HLOOKUP.

Žádné komentáře: